ADRES

Gültepe Mah. Yosun Sok. No: 15/3 Kağıthane – İSTANBUL

TELEFON

+90 538 644 99 04

0532 133 45 04

İşimiz Nakliyat

CV miz

Özgeçmişler iş arama ve işe alım süreçlerinin ayrılmaz parçası olsa da genel geçer bir özgeçmişle hayalinizdeki işe kabul edilme şansınız çok yüksek değil. İş bulmak için atılacak ilk adım olan özgeçmiş, belli kriterlere uyarak yazıldığında iş arama sürecini ve hedefe ulaşmayı kolaylaştırıyor. İş başvurularında CV’nizi nasıl hazırladığınız, nasıl sunduğunuz işverenler ve İK’cılar tarafından önemsenen konuların neredeyse ilk sıralarında yer alıyor. İçerik bakımından tatmin edici bilgilerle karşılaşmak isteyen uzmanlar, karşılaştıkları farklı CV’lerin içerisinde yazı fontuna dahi dikkat ediyor.

İş Arama Standartları

Özgeçmişinizi başarılarınızı sıraladığınız bir listeden çok, reklamınızı yapan bir araç olarak görmeniz gerekiyor. CV’nizin içeriğini, isim ve soy isminiz, iletişim bilgileriniz, eğitiminiz, iş tecrübeleriniz, referanslarınız gibi konuların özetleri oluşturur. Herhangi bir iş başvurusunda bulunmadan önce kendinizi tanıtmanız için mutlaka doğru hazırlanmış bir CV sunmanız şart. Özgeçmişiniz doğru, anlaşılır, açık ve kısa olmalı ki dikkat çeksin. İş hakkındaki görüşlerinizi ve o sektördeki deneyimlerinizi CV içerisine yazmanız da oldukça kritik.

İş Arama

Özgeçmiş yazarken eğitim, deneyim ve yetenekler kısmında hedefe yönelik doğru ifadelerin yer alması ve iyi bir gramerin kullanması da üzerinde durulması gereken bir diğer önemli konu. İnsan Kaynakları uzmanlarının havuza düşen binlerce özgeçmişten pozisyona uygun olanına ulaşması bu şekilde kolaylaşıyor. Her CV’nin ortalama bir dakika kadar incelendiği düşünülürse ilk etapta derli toplu, düzgün bir Türkçe ya da İngilizce ile yazılmış, pozisyona uygunluğuyla dikkat çeken özgeçmişlerin göze çarpacağı muhakkak. Uzun ve detaylı bir özgeçmişin yanı sıra, özellikle bazı küçük işletmelerde ve iş başvurularının şahsen firmaya yapıldığı durumlarda ise kısa bir CV hazırlamak gerekiyor.

İş Aramaz Hizmetleri

İş arama sürecinizin en önemli aracı olan CV’ler yapabileceklerinizin bir aynası, daha önce yaptıklarınızın ise en belirgin göstergesidir. Peki, birçok araştırmaya göre ilk bakışta dört dakikadan fazla vakit ayrılmayan özgeçmişleri doğru ve fark edilir kılacak en önemli etkenler neler?

Üniversiteden yeni mezun oldunuz ya da uzun yıllar çalıştığınız işinizden ayrılma kararı aldınız ve iş arıyorsunuz. İş arama sürecine başlamadan önce ilk yapmanız gereken CV’nizi hazırlamak olacak. Bu CV hazırlama sürecinde yapılması gereken en doğru hareket aslında yalın ve anlaşılır olmaya çalışmak. Özgeçmişinizin onu okuyacak insanı yoracak derecede uzun olması daha ilk aşamada elenmenize neden olurken sizinle ilgili öğrenilmesi gereken bazı bilgileri paylaşmamak da dikkat çekememenize neden olur. Bunun yanında özellikle son çalışılan iş yerleriyle ilgili eksik bilgiler, tarih yanlışlıkları gibi hatalar da karşı tarafta olumsuz izlenim yaratabilir.

Karıyer Planlaması

Birbirinden çok farklı CV’ler hazırlamak mümkün olsa da her CV’de mutlaka bulunması gereken ortak özellikler var. Örneğin, klasik bir özgeçmiş kişisel bilgilerinizle başlar. Her formatta olduğu gibi bu formatta da kişisel bilgileriniz yani adres, telefon, e-mail bilgilerinizin güncel olması en önemli noktayı oluşturuyor. Güncel olmayan bir bilgi çok istediğiniz o işi kaçırmanıza neden olabilir.

Eğitim Bilgileri’ CV niz

Eğitim bilgilerinizi son mezun olduğunuz okuldan başlayarak vermeli, daha önce çalıştığınız iş yerinizdeki görev tanımlarınızı ana hatlarıyla aktarmalısınız. Yazım hataları, özensizlik, her bilgisayarda açılamayacak formattaki dosyalar da özgeçmişinizin diğer özgeçmişler arasında kaybolması anlamına geliyor.

Referans ile CV’ niz

Bir başka puan artırıcı içerik ise referans bilgileri. Özellikle son ayrıldığınız ya da staj yaptığınız iş yerindeki yöneticinizi referans olarak göstermeniz özgeçmişinizi okuyan uzman gözünde ayırt edici olacak ve güvenilir bir algı yaratır. Ancak burada kritik nokta referans olarak yazacağınız kişinin onayının olması. Aksi takdirde oluşacak olumsuz durumlar hiç istemediğiniz sonuçlara neden olabilir. Tüm bunların yanında özgeçmişinizde daha önce hazırladığınız projelerden örneklerin anlatılması da önemli. Örneğin tasarımla ilgili bir iş arıyorsanız daha önce yaptığınız tasarımlardan örnekler sunmanız CV’nize artı puan getirir.